«
Θεέ μου, πόσο μπλε ξοδεύεις για να μη σε βλέπουμε», λέει μια από τις πιο γνωστές φράσεις του Οδυσσέα Ελύτη. Σίγουρα, αν ο Θεός ήταν καλλιτέχνης, την Ελλάδα με μπλε θα τη ζωγράφιζε.
Μπλε και λευκό. Όμως μέχρι εκεί φτάνει μονάχα η ελληνική φωτογραφία; Μέχρι την απλή απεικόνιση μιας παραλίας κι ενός γαλάζιου ουρανού, που παρουσιάζει τη χώρα μας ως τουριστική ατραξιόν με αισθητική καρτ-ποστάλ;
Μια σειρά από πολύ ενδιαφέροντα λευκώματα υποστηρίζουν εδώ και χρόνια το αντίθετο, φωτίζοντας μέσα από εικόνες τη σύγχρονη ελληνική ιστορία. Το "
Η Ελλάδα μέσα από τη Φωτογραφία" καθρεφτίζει τη χώρα μας στον 20ο αιώνα. Με ρομαντικές τοπιογραφίες και πρώιμα φωτοειδησεογραφικά ντοκουμέντα, ερασιτεχνικά ενσταντανέ, ανώνυμες οικογενειακές φωτογραφίες και ψηφιακά επεξεργασμένες εικόνες. Το "
Ελλάδα, Τα Χρόνια της Αθωότητας" καταπιάνεται με την περίοδο 1954-1965 (αυτή για την οποία μας μιλούν συχνά οι γονείς μας) και απεικονίζει την καθημερινότητα σε όλη της την ποικιλομορφία: Aπό την καλλιέργεια κρεμμυδιών και ντομάτας, ως το παλιό λεωφορείο. Πίσω από τον φακό βρίσκεται ο διεθνούς φήμης φωτογράφος Robert McCabe, τον οποίο συναντάμε επίσης στο "
Μυκήνες 1954, το καταμεσήμερο", συνοδεύεται από ένα κείμενο της αγαπημένης Αθηνάς Κακούρη.
![](https://blog.public.gr/wp-content/uploads/2017/05/leukwmata-001.jpg)
Η Ελλάδα όμως δεν είναι μονάχα το παρελθόν, είναι και το παρόν της. Το "
Αθήνα Θέα – Παράθυρα στην Πόλη" της Γιάννας Ανδρεάδη ξεκίνησε ως πρότζεκτ μέσω facebook το 2013, καλώντας τους Αθηναίους να φωτογραφήσουν τη θέα της πόλης τους μέσα απ’ το παράθυρό τους. Η Ανδρεάδη έλαβε συνολικά 10.000 φωτογραφίες (!), από τις οποίες επέλεξε 1870 και τις έκλεισε σε ένα πολύ ιδιαίτερο λεύκωμα. Το "
Η Ελληνική Φωτογραφία και η Φωτογραφία στην Ελλάδα" σκιαγραφεί το πλαίσιο λόγου της ελληνικής φωτογραφίας στο σήμερα, με κείμενα και δοκίμια ερευνητών, επιμελητών και θεωρητικών. Το "
Η Σκοτεινή Πλευρά της Φωτογραφίας" του Στέλιου Σκοπελίτη είναι ένα βιβλίο εκπαίδευσης και προβληματισμού, αναμνήσεων και προσωπικών εκμυστηρεύσεων, από έναν καταξιωμένο Έλληνα φωτογράφο.
![](https://blog.public.gr/wp-content/uploads/2017/05/leukwmata-002.jpg)
Τέλος, αν θέλουμε ένα βιβλίο που να κουβαλάει το παρελθόν και το παρόν της Ελλάδας και να κοιτάει προς το μέλλον, τότε το "
Children of the Light" της Ελληνίδας φωτογράφου Calliope είναι αυτό που ψάχνουμε. Ασπρόμαυρες και έγχρωμες φωτογραφίες ανώνυμων αλλά και επώνυμων Ελλήνων, όπως η Δούκισσα Νομικού ή η Μαρία Κορινθίου (φοβερή η φωτογραφία της με τα κοχύλια στο στήθος!), απαθανατίζουν μια γενιά νέων ανθρώπων που φέρνει την καινούργια εποχή. Μια εποχή γεμάτη φως.